Шановні батьки!

Чи знають ваші діти, як поводитися з незнайомими людьми? Чи почуваєте ви себе спокійно, дозволяючи вашим дітям відповідати на телефонні дзвінки або відчиняти передні двері, коли ви – удома або коли вони вдома самі? Знайдіть хвилинку, щоб обговорити з вашими дітьми зазначені нижче поради щодо безпеки. Вони можуть допомогти вашій дитині не стати жертвою злочину. Важливо наводити зрозумілі для дітей приклади. Наводьте як приклад навколишнього середовища ваш дім, район або школу. Дайте дітям зрозуміти, що ви турбуєтеся про їхню безпеку, і використовуйте зазначені нижче поради під час обговорення цього питання.

ХТО ТАКІ НЕЗНАЙОМЦІ?

Незнайомці – це люди, яких ваша дитина не знає. Батьки та опікуни повинні визначити, хто є, а хто не є незнайомцями. Поясніть, що незнайомою людиною може бути будь-хто. Незнайомі люди можуть носити гарний, різноманітний одяг або навіть уніформу. Уніформа вводить дітей в оману, тому знайдіть час, щоб пояснити, що листоноша – це також незнайомець, навіть якщо він відвідує вас щодня. Це не означає, що люди в уніформі прагнуть заподіяти зло дітям, однак діти повинні знати, що якщо вони не знають особу в уніформі, то така людина є незнайомцем.

НАКАЖІТЬ ВАШІЙ ДИТИНІ ДОТРИМУВАТИСЯ ТАКИХ ПРАВИЛ ПОВЕДІНКИ З НЕЗНАЙОМЦЯМИ:

• Нічого не бери в незнайомих людей, наприклад, цукерок, морозива або грошей.
  • Ніколи не розмовляй із незнайомцями.
  • Ніколи не погоджуйся на пропозицію незнайомців покататися.
  • Якщо незнайомець розпитує дорогу, тримайся від нього подалі. Незнайомці не повинні просити допомоги в дітей.
  • Ніколи не називай свого імені або адреси незнайомим людям.
  • Ніколи нікому не кажи, що ти дома – сам, якщо відповідаєш на телефонний дзвінок або відчиняєш двері. Скажи, що мама чи тато зайняті. Запитай, що потрібно їм передати.
  • Якщо незнайомець в автомобілі турбує тебе, розвернися та біжи в протилежному напрямку.
  • Якщо незнайомець намагається пішки переслідувати або схопити тебе, ВТІКАЙ, КРИЧИ та РОЗКАЖИ про це своїм батькам або дорослому другу, якому довіряєш. Небезпечний незнайомець не хоче бути в центрі уваги.

БЕЗПЕКА ВДОМА

Розкажіть дитині про те, як безпечно відчиняти двері:

• Ніколи не відчиняй двері незнайомим людям.
  • Якщо незнайомець стукає у двері або дзвонить у дверний дзвінок, скажіть своїй дитині, щоб вона подивилась у дверне вічко або запитала: «Хто там?». Якщо запитують вас, дитина повинна попросити відвідувача почекати і їй не слід відчиняти дверей доти, доки ви не підійдете. Якщо вас немає вдома, дитина повинна сказати відвідувачу, що ви зайняті, і попросити зайти пізніше. Ваша дитина може прийняти повідомлення, однак вона ЗА ЖОДНИХ ОБСТАВИН не повинна відчиняти двері.
  • Якщо відвідувач не хоче йти геть, а ваша дитина – налякана, скажіть їй, щоб вона зателефонувала за номером 102.

Як відповідати на телефонні дзвінки:

• Відповідаючи на телефонний дзвінок, дитина не повинна надавати жодної інформації. Якщо той, хто телефонує, цікавиться: «Хто це?», скажіть дитині, щоб вона запитала, хто телефонує та кого потрібно покликати до телефону.
  • Якщо ваша дитина – сама, вона ніколи нікому не повинна казати про це. Накажіть дитині, щоб вона сказала особі, яка телефонує, що інша особа (до якої телефонують) не може підійти до телефону і що дитина запише повідомлення.
  • Якщо ваша дитина почуває себе незручно через те, що вона чує в слухавці, або її лякають слова того, хто телефонує, скажіть їй, щоб вона повісила слухавку, і переконайтеся, що вона розповідає вам про всі телефонні дзвінки.
  • Якщо ви маєте автовідповідач, нехай він запише розмову, коли ваша дитина вдома сама.

ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ НА ВУЛИЦІ

Поясніть дитині, як безпечно йти до школи та повертатися зі школи:

• Завжди варто йти з другом (подругою): що більше вас, то краще. Незнайомці найчастіше вибирають самотніх дітей.
  • Якщо ти вважаєш, що тобі загрожує небезпека або тебе переслідують, кричи та біжи до найближчого магазину, будинку або назад до школи. Розкажи дорослому про те, що сталося.
  • Нехай твоя мама чи тато (або вони разом) проведуть тебе до школи, аби переконатися, що дорога – повністю безпечна.
  • Завжди йди до школи та повертайся зі школи однією безпечною дорогою. Ніколи не скорочуй шлях і не сідай у попутні автомобілі.

ЩО РОБИТИ В НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЯХ

Поясніть своїй дитині, що якщо хтось пораниться, комусь стане погано, станеться ДТП або виникне пожежа, потрібно якомога швидше зателефонувати за номером 102. Ваша дитина повинна знати, що якщо вона заблудиться, вона повинна знайти телефон-автомат і зателефонувати за номером 102, щоб отримати допомогу. Цей дзвінок є безкоштовним із будь-якого таксофона.