Підліткове насильство на побаченнях схоже на насильство у відносинах між дорослими людьми та може бути таким же небезпечним. Для обох видів насильства характерні бійки, сварки, погрози, обзивання та інші прояви вербального, сексуального, емоційного і фізичного насильства. Приблизно в одній із десяти пар підлітків спостерігається насильство. З огляду на ці факти дуже важливо, щоб батьки знали про насильство у відносинах.

Як можна визначити, що ваша дитина стала жертвою насильства на побаченні?

• Ваша дитина припинила брати участь у шкільних та інших заходах?
  • Ваш(а) син (донька) почав(ла) щось приховувати, соромитися чогось або став(ла) вороже налаштованим(ою) щодо вас, сім’ї або друзів (чи відсторонився(лася) від них)?
  • Чи телефонує партнер вашої дитини декілька разів за ніч? Чи навідується він неочікувано для того, щоб «переконатися», що все нормально?

• Чи вибачається ваш(а) син (донька) за поведінку своєї подружки (друга)?

• Чи перестала ваша дитина проводити час зі своїми друзями?

Інші тривожні сигнали:

• Синці на тілі, сліди травм або пошкоджені особисті речі. Звертайте увагу на недоречні пояснення або зміни в макіяжі чи манері одягатися.
  • Вживання алкоголю або наркотиків може бути реакцією підлітка на тиск з боку партнера. Це також може бути спробою приглушити біль або вгамувати емоції. Однак зловживання алкоголем чи наркотиками не є виправданням насильницькій поведінці. Якщо забрати алкоголь чи наркотики, корінні причини й насильство у відносинах можуть усе одно залишитися.

Якщо ви помітили за своєю дитиною будь-яку з наведених вище моделей поведінки, це свідчить про те, що вона могла стати жертвою насильства на побаченнях.

Що слід пам’ятати, надаючи допомогу своїй дитині, яка зазнала жорстокого поводження

• Виберіть слушний момент. Поговоріть про насильство, коли ви проводите час разом.
  • Описуючи свої почуття, вживайте займенник «я» у ролі підмета. Нехай ваша дитина знає, що ви турбуєтеся про її безпеку та добробут.
  • Підготуйте конкретні приклади з власного життя для свого сина чи доньки.
  • Уважно слухайте свою дитину і довіряйте їй. Коли говорите, демонструйте тактовність, підтримку та турботу.
  • Пам’ятайте: якщо ваша дитина відкриється вам, ви можете дізнатися про неприємні подробиці. Надзвичайно важливо, щоб ви не висловлювали осуду: зосередьтеся на вирішенні проблеми (поведінці), а не на критиці своєї дитини.
  • Станьте зоною комфорту для вашої дитини.
  • Дайте своїй дитині певну незалежність у прийнятті рішень. Насильство з боку партнера могло знизити її рівень самооцінки та впевненості.
  • Станьте прикладом для наслідування в питаннях налагодження здорових відносин із партнером, що базуються на взаємній підтримці.
  • Допоможіть своїй дитині розробити порядок дій із забезпечення безпеки в школі та на вулиці з друзями.
  • Зверніться до місцевого правоохоронного органу або притулку для жінок, що постраждали від насильства, з приводу процедури отримання заборонного судового припису.

Що не можна казати або робити

• Не критикуйте свою дитину або її партнера.
  • Не ставте звинувачувальних запитань, таких як: «Чому ти його/її не покинеш?» або «Що ти сказав(ла) такого, що могло розлютити твою подружку/друга?».
  • Не змушуйте свою дитину приймати швидкі рішення.
  • Не розмовляйте з обома підлітками одночасно. Жертву може пригнічувати те, що він/вона розповідає.
  • Не думайте, що жертва хоче розірвати насильницькі відносини. Допоможіть їй оцінити ситуацію.

Як визначити, чи моя дитина є кривдником?

• Ваш син (дочка) є ревнивою або владною особою?
  • Чи має ваша дитина вибуховий характер або проблеми з контролем гніву?
  • Чи висміює, критикує або ображає вона постійно свого партнера?
  • Чи звинувачує ваша дитина інших, коли сердиться?
  • Чи проявляє ваша дитина жорстокість щодо вас, сім’ї або друзів?

Поради для батьків жорстокого підлітка

• Визнайте, що ваша дитина поводиться жорстоко, і боріться з такою поведінкою. Підготуйте конкретні приклади.
  • Користуйтеся порадами щодо спілкування, наведеними в розділі «ЩО СЛІД ПАМ’ЯТАТИ, НАДАЮЧИ ДОПОМОГУ СВОЇЙ ДИТИНІ, ЯКА ЗАЗНАЛА ЖОРСТОКОГО ПОВОДЖЕННЯ».
  • Розкажіть йому/їй, що є неприйнятним. Незважаючи на те, що ви підтримуєте свою дитину як особистість та її зусилля, спрямовані на подолання проблем із жорстокою поведінкою, можливо, вам доведеться прийняти важке рішення і повідомити поліцію про акти насильства, скоєні вашою дитиною.

Куди звертатися за інформацією та допомогою

• Місцеві поліцейські служби.
  • Служби захисту прав дітей.