Люди з обмеженими можливостями мають справу з великою кількістю фізичних перешкод, що робить їх вразливими перед потенційними нападниками, які вважають, що інваліди не здатні себе захистити.

Якщо ви є людиною з обмеженими можливостями або знаєте таку людину, зазначена нижче інформація може вам знадобитися. Знайдіть час, щоб прочитати та запам’ятати ці поради, і, можливо, ви зможете допомогти собі або другу уникнути ситуації, коли ви можете стати жертвою злочину.

Загальні поради щодо попередження злочинності

• Знайте ситуації та місця, які можуть притягувати злочинців, наприклад темні провулки, неосвітлені паркувальні майданчики тощо, та уникайте їх.
  • Вирішіть, що ви будете робити в разі сутички, тобто: демонструвати впевненість, кричати тощо.
  • Розгляньте можливі варіанти дій у таких ситуаціях і часто відпрацьовуйте їх, щоб знати, як діяти в реальній ситуації.

Поради щодо безпеки житла

• Розгляньте можливість встановлення дверного вічка. Переконайтеся, що ви маєте належні замки на дверях та вікнах; замикайте їх, коли ви – удома чи коли ви залишаєте помешкання.
  • Ніколи не відчиняйте двері незнайомим людям. Завжди вимагайте підтвердження особи незнайомця і запитуйте про ціль візиту.
  • Ніколи не розповідайте незнайомцю по телефону, що ви – самі або що ви – людина з обмеженими можливостями.
  • Складіть план виходу з кожної кімнати вашого помешкання на випадок надзвичайної ситуації, такої як незаконне проникнення чи катастрофа.

Поради щодо захисту прав споживачів

• Завжди просіть торгових агентів пред’являти посвідчувальні документи та телефонуйте в їхнє агентство для перевірки інформації.
  • Не обіцяйте по телефону зробити покупку або благодійний внесок. Попросіть особу, яка зателефонувала, надіслати вам інформацію поштою, щоб ви змогли прийняти осмислене рішення. Якщо компанія чи організація вам не знайома, зверніться до Державного департаменту захисту споживачів або до Бюро з питань покращення ділової практики.
  • Перед тим як підписувати будь-які контракти, уважно ознайомтеся з їх змістом. Якщо у вас – слабкий зір, попросіть когось, кому ви довіряєте, прочитати вам увесь документ.
  • Остерігайтесь осіб, які позиціонують свої продукти чи послуги як шанс, що «випадає один раз на все життя».
  • Розгляньте можливість надсилання ваших чеків безпосередньо в банк з метою уникнення крадіжок чи пограбування.

Безпека подорожей

• За можливості подорожуйте зі знайомими. Що більша ваша група, то безпечніше.
  • Поділіться своїми планами із сім’єю або друзями, зокрема, розкажіть їм про кінцевий пункт призначення та приблизний час повернення.
  • Очікуючи прибуття автобуса, потяга тощо, чекайте в центрі платформи біля інших пасажирів.
  • Тримайте свої сумки й пакунки на колінах, а не на підлозі чи на сусідньому сидінні.
  • Розгляньте можливість використання дорожніх чеків замість готівки.
  • Звертайте увагу на людей довкола, особливо під час висадки з автобуса чи поїзда.
  • Якщо у вас – вади мови чи слуху, завжди майте при собі картку з комунікаційними символами.

Якщо ви стали жертвою злочину…

• Негайно зверніться за допомогою, зателефонувавши:
    • у департамент поліції;
    • лікарю;
    • другу;
    • родичу.
  • Намагайтеся запам’ятати якомога більше інформації про нападника, наприклад, про його одяг, колір волосся, особливі прикмети тощо.
  • Намагайтеся не знищити можливих доказів.