• Уникайте паніки. Надягніть засоби індивідуального захисту органів дихання (ватяно-марлеву пов’язку та найпростіші засоби захисту шкіри (плащ, прорезинену накидку, гумові чоботи).
  • По можливості негайно залиште зону аварії з викидом НХР.
  • Якщо засобів індивідуального захисту немає і вийти з району аварії неможливо, залишайтесь у приміщенні і негайно та надійно герметизуйте його! Зменшіть можливість проникнення НХР (парів, аерозолів) у приміщення: щільно зачиніть вікна та двері, димоходи, вентиляційні люки, щілини в рамах вікон та дверей заклейте, вимкніть джерела газо-, електропостачання та загасіть вогонь у печах.
  • Чекайте повідомлень від органів влади з питань надзвичайних ситуацій за допомогою засобів зв'язку.
  • Знайте, що уражаюча дія конкретної НХР на людину залежить від її концентрації у повітрі та тривалості її дії, тому, якщо немає можливості покинути небезпечну зону, не панікуйте і продовжуйте вживати заходи безпеки.
  • Швидко зберіть необхідні документи, цінності, ліки, продукти, запас питної води та інші необхідні речі у герметичну валізу та підготуйтеся до евакуації.
  • Попередьте сусідів про початок евакуації. Надайте допомогу дітям, інвалідам та літнім людям. Вони підлягають евакуації в першу чергу.
  • Залишаючи приміщення (квартиру, будинок), вимкніть джерела електро-, водо- і газопостачання, візьміть підготовлені речі, одягніть засоби захисту.
  • Виходьте із зони хімічного зараження в бік, перпендикулярний напрямку вітру, та обходьте тунелі, яри, лощини – в низинах її накопичується велика кількість і може бути висока концентрація НХР.
  • При підозрі на ураження НХР уникайте будь-яких фізичних навантажень, пийте велику кількість рідини (чай, молоко, сік, воду) та зверніться до медичного закладу.
  • Вийшовши із зони зараження, зніміть верхній одяг, ретельно вимийте очі, ніс та ротову порожнину, по можливості прийміть душ.
  • З прибуттям на нове місце перебування, дізнайтеся у місцевих органів державної влади та місцевого самоврядування адреси організацій, що відповідають за надання допомоги потерпілому населенню.

Хлор

Дії в осередку зараження:

• Заплющити очі та затамувати дихання.
  • Закутатися у верхній одяг і дихати крізь нього (можна змочити водою).
  • Не бігти. Спробувати визначити напрямок вітру.
  • Виходити з зони зараження в бік, який перпендикулярний вітру.
  • За неможливості вийти, спробувати залізти на високий предмет (стовп, драбину тощо), оскільки хлор стелиться знизу над землею.

Аміак

Дії в осередку зараження:

• В першу чергу негайно захистіть органи дихання від подальшої дії НХР.
  • Затулити рот і ніс зволоженою тканиною та дихати через неї або надіти протигаз (зволожену ватно-марлеву пов'язку),
  • Виходити з зони зараження в бік, який перпендикулярний вітру.
  • При аварії з аміаком слід ховатися на нижніх поверхах будівель.

Примітка: 1) Населення повинно знати від органів влади інфраструктуру свого району роботи, мешкання щодо наявності об’єктів підвищеної небезпеки. Знаючи це, завчасно підготувати ватно-марлеві пов’язки з подальшим їх просоченням у слабкому водному розчині: для  хлору – питна сода – 2 %, а для аміаку – 5 % лимонна, оцтова або щавлева кислота

Запобігання ураження в зоні аварії з викидом НХР полягає у захисті органів дихання, видаленні та знезараженні стійких НХР на шкірі, слизових оболонках та одязі і негайній евакуації за межі зараженої зони.

Бережіть своє життя і здоров’я!