Коли ми стаємо батьками? В дитинстві ми мріємо створити свою сім’ю, уявляємо якою вона буде, в думках народжуємо і виховуємо дітей, граємось в «доньки-матері». Все своє життя ми несемо спогад про те, як нас виховували батьки, і прагнення бути схожими на позитивний приклад батьківської поведінки або не повторювати помилок, що їх робили батьки.

Батьками ми стаємо поступово, починаючи з дитинства вбираючи в себе образи поведінки матері та батька, бабусь та дідусів, братів та сестер. Все своє життя ми навчаємось бути батьками. Батьки навчаються і розвиваються разом із дітьми, отримуючи нові знання, набувають якостей та навичок, необхідних для виховання та розвитку дитини.

Відповідальне батьківство – що це?

Важливою проблемою сьогодення є формування відповідального ставлення до батьківства, від рівня і якості якого залежить здатність молоді повною мірою виконувати батьківські обов’язки, сприяти здоровому розвитку дитини в сім’ї, розвивати власну батьківську компетентність.

Усвідомлене батьківство – це взаємодія батьків чи осіб, які їх замінюють, між собою, з іншими членами сім’ї, включаючи дітей, результатом якої є створення найбільш сприятливих умов для повноцінного, гармонійного особистісного і соціального розвитку дитини на всіх етапах її життя.

Діти – це наш скарб. І від того, як ми їх виховуємо, що в них вкладаємо залежить їх розвиток та подальше життя. На жаль, дуже часто діти страждають від байдужості батьків та не відчувають від них підтримки. Саме тому під терміном «відповідальне батьківство» слід розуміти – це не лише хороше ставлення до дитини, не просто виховувати та водити її до школи, а з дитиною потрібно жити її інтересами, цікавитись її життям, приймати її такою яка вона є та розуміти її.

Основною складовою відповідального батьківства є збалансованість різних сторін виховання:

• Комунікативна складова – це регулярне спілкування з дитиною, адже потрібно бути в курсі того, що відбувається в житті дитини, які в неї інтереси, чому більше надає перевагу.
  • Емоційна складова – потрібно не лише слухати дитину і говорити на важливі теми, а й бути порадниками, помічниками, давати їй можливість обговорювати проблеми та ділитись своїми враженнями.
  • Нормативна сторона – батькам потрібно виступати в ролі експерта, який має певний досвід і означає, що дитину потрібно вчити слідувати правилам, які є закладені в суспільстві.

Та звісно не слід забувати про такі складові як: економічна –  потрібно мати можливість забезпечувати та оплачувати навчання дитини, охоронна здоров’я дитини дуже важливе.

Засади відповідального батьківства:

• Любіть свою дитину.
  • Приймайте дитину такою, якою вона є.
  • Вірте та довіряйте своїй дитині.
  • Постійно вивчайте особистість дитини, не думайте, що Ви все про неї знаєте.
  • Показуйте дитині, що вона є для Вас важливою.
  • Дайте зрозуміти дитині, що її справи є важливими для Вас.
  • Приділяйте увагу формуванню вольових рис, привчайте дитину до праці, напруги й виконання необхідних справ, навіть тоді, коли це не дуже приємно.
  • Допомагайте дитині виконати те, чого вона ще не вміє.
  • Дозволяйте дитині робити свій вибір, приймати власне рішення.
  • У разі конфліктів, засуджуйте не саму дитину, а її вчинок.
  • Прислухайтеся до думки дитини.
  • Будьте ввічливі з дитиною.
  • Проводьте разом із дитиною вільний час.
  • Допомагайте дитині розвивати її здібності.
  • Піклуйтеся про забезпечення небезпеки й основних життєвих потреб дитини.

Працівниками КУ «Центр надання соціальних послуг» Солонянської селищної ради постійно проводяться бесіди з сім’ями щодо усвідомленого відповідального батьківства. Метою проведення бесід є: формування здорової життєвої позиції щодо батьківства та зміцнення батьківського потенціалу сімей, вивчення індивідуальних особливостей дитини, її характеру та методів виховання в сім’ї. Особлива увага при проведенні бесід звертається на роль матері в сім’ї, формування авторитету батька, впровадження та розвиток сімейних традицій. Головне на що націлюємо батьків –  це безпека, здоров’я їх дітей і щоденна турбота про них.