УСКЛАДНІТЬ ЖИТТЯ ЗЛОЧИНЦЯМ

У цій брошурі наведено поради, що допоможуть вам не стати жертвою злочину на вулиці або на роботі.

Вживаючи деяких простих запобіжних заходів, ви можете зменшити ризик для себе, а також відвадити злочинців.

Будьте готовими

• Ніколи не втрачайте пильності та звертайте увагу на людей і на ваше оточення.
  • Поглиблюйте свої знання про превентивну тактику.
  • Знайте місця і ситуації, у яких ви можете стати жертвою злочину, наприклад, провулки, паркувальні майданчики та коридори.

Безпека на вулиці

• Проявляйте пильність до свого оточення та до людей довкола, особливо якщо ви – самі в незнайомому місці.
  • За можливості подорожуйте разом із другом.
  • Якомога довше перебувайте в добре освітлених місцях.
  • Ходіть уздовж краю тротуару. Уникайте входів у приміщення, кущів та алей, де можна заховатися.
  • Ходіть упевнено й рівномірно.
  • Дивіться в очі людям, які йдуть вам назустріч.
  • Не реагуйте на репліки незнайомців на вулиці, продовжуйте йти.
  • Якщо ви маєте сумочку, тримайте її надійно затиснутою між рукою та тулубом.

Безпека в автомобілі

• Завжди замикайте двері після посадки в автомобіль або висадки з нього.
  • Завжди ховайте або замикайте цінні речі в салоні автомобіля чи в багажнику.
  • Паркуйтеся в добре освітлених місцях.
  • Тримайте ключі від свого автомобіля в руці, щоб не гаяти час перед посадкою.
  • Підходячи до автомобіля, огляньте територію навколо нього та шлях, яким ви йдете.
  • Перевірте задні сидіння перед тим, як сідати в автомобіль.
  • Якщо ви вважаєте, що вас переслідують, їдьте в громадське місце та повідомте поліцію.
  • У разі поломки автомобіля відкрийте капот і прикріпіть білу тканину до автомобільної антени. Якщо хтось зупиниться допомогти, залишайтеся в зачиненому автомобілі; трохи опустивши вікно, попросіть викликати буксирувальну службу.
  • Не зупиняйтеся, щоб допомогти автомобілістам, які стоять на узбіччі. Викличте допомогу та вкажіть місце.

Чекаючи на автобус

• Уникайте ізольованих автобусних зупинок.
  • Тримайтеся подалі від бордюру доти, доки не приїде автобус.
  • Не відкривайте сумочку або гаманець під час посадки в автобус. Заздалегідь підготуйте проїзний квиток або гроші.
  • Не шукайте неприємностей: сховайте коштовності й не вихваляйтеся ними; поверніть персні так, щоб не було видно дорогоцінних каменів.

В автобусі

• У неробочий час сідайте якомога ближче до водія автобуса.
  • Зберігайте пильність: звертайте увагу на людей, які присутні навколо вас.
  • Якщо вас хтось турбує, пересядьте та/або повідомте водія.
  • Носіть гаманець у внутрішній кишені пальта або в передній кишені. Гребінець, горизонтально вкладений у гаманець, допоможе вам відчути, коли хтось намагатиметься витягнути його з кишені.
  • Тримайте сумочку перед собою та притискайте її до тіла обома руками.
  • Перевірте свою сумочку чи гаманець, якщо хтось зіткнувся з вами, притискається до вас або штовхає вас.
  • Якщо ви помітили будь-яку підозрілу активність, повідомте водія або викличте поліцію.

Безпека в офісі

• Ніколи не залишайте сумочки або гаманця на видному місці чи в кишені піджака, повішеного на дверях.
  • Особисті речі слід позначити номером посвідчення водія або ідентифікаційним номером.
  • Не залишайте гроші або цінні речі в офісі.
  • Якщо ви працюєте самі або до початку робочого дня (чи після його завершення), замикайте двері офісу.
  • Якщо ви працюєте допізна, спробуйте знайти іншого працівника чи охоронця, щоб виходити разом.
  • Якщо в ліфті з вами перебуває ще одна людина, станьте біля панелі управління. У разі нападу натисніть кнопку тривоги та якомога більше кнопок управління.
  • Остерігайтеся кишенькових злодіїв у переповнених ліфтах.
  • Повідомляйте про підозрілих людей або підозрілу діяльність відповідним органам: керівництву офісу, службі безпеки будівлі, поліції.
  • Знайте шляхи евакуації у випадку надзвичайних ситуацій та повісьте номери поліції й пожежної служби біля телефонів.

Якщо скоєно злочин, повідомте про нього!

Кожен повинен вважати своїм обов’язком повідомляти про злочини. Більшість злочинців має улюблені місця і користується типовими схемами. Якщо ви повідомите всі факти про злочин, це допоможе поліції спрямувати співробітників у місця, де скоюються злочини, або туди, де їх, найімовірніше, буде скоєно. Часто про скоєння злочину не повідомляють або через те, що люди вважають, що поліція не зможе нічого зробити, або тому, що люди не хочуть втручатися. Якщо ви не повідомите про злочин, злочинець зможе безперешкодно продовжувати свою діяльність.

У більшості випадків саме інформація, отримана від жертв та свідків, допомагає арештувати злочинця. Тому розкажіть правоохоронцям усе, що знаєте; кожна деталь – важлива. Поліції потрібні очі та вуха всіх громадян.