ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ТИЖДЕНЬ ГРОМАДСЬКОГО ЗДОРОВ'Я
12-16 травня відбудеться Європейський тиждень громадського здоров’я. Ця подія має на меті привернути увагу до здоров’я населення. Громадське здоров’я - це сукупність вибору та дій. Це формування системи охорони здоров’я, співпраця урядових, неурядових організацій, бізнесу і громадського суспільства та піклування: держави - про громадян, громадян - одне про одного та про державу, кожного з нас - про власне здоров’я.
Громадське здоров’я — це термін, який виходить поза рамки медичної сфери. Це і про те, щоб люди не тільки жили довго, а й при цьому до найстаршого віку зберігали активність, світлий розум і любов до життя. Це і про психічний та соціальний добробут кожного з нас.
Здоров’я - це не щось наявне або відсутнє за збігом обставин. Система громадського здоров'я в Україні має на меті зміцнити здоров’я населення, запобігання хворобам, поліпшення якості та продовження тривалості життя населення.
Здоров’я населення є не лише показником сучасного соціально-економічного стану країни, а і запорукою» і розвитку. Розпорядженням КМУ від 17.01.2025 року схвалена Стратегія розвитку системи охорони здоров’я на період до 2030 року та затверджений операційний план заходів з її реалізації в 2025-2027 роках. Система охорони здоров’я стане більш сучасною та інтегрованою в європейську мережу.
Закон України «Про систему громадського здоров’я» гарантує кожній людині безпечні для здоров'я і життя харчові продукти, питну воду, довкілля, умови праці, навчання, виховання, побуту, дозвілля, відпочинку. Водночас він зобов’язує громадян піклуватися про своє здоров'я, здоров'я і гігієнічне виховання дітей; не шкодити здоров'ю інших тощо. В тексті цього Закону вперше вводиться в обіг принцип «єдиного здоров’я». Йдеться про постійну співпрацю та взаємодію у галузі медицини, ветеринарії, безпеки харчових продуктів та питної води, захисту здоров’я.
Разом із тим, всі ми відповідаємо за своє здоров’я і простими діями та рішеннями можемо впливати на його збереження.
Кожен із нас може:
- дотримуватися здорового способу життя;
- робити всі щеплення за графіком, зокрема й в дорослому віці;
- самоізолюватися в разі захворювання інфекційною хворобою;
- використовувати бар’єрну контрацепцію;
- ходити на профілактичні огляди до лікаря щороку, навіть - якщо нічого не болить;
- щороку робити тести на ВІЛ і гепатит С, щоб вчасно почати лікування і не заражати інших;
- навчитися надавати першу домедичну допомогу, щоб за потреби допомогти іншим;
- ділитися тільки правдивою інформацією пре здоров’я та користуватися лише офіційними джерелами інформації.