Фото без опису

Травень - місяць обізнаності про меланому. Меланома є однією з найбільш злоякісних пухлин шкіри, яка протягом першого року після встановлення діагнозу може призвести до смерті. На жаль, статистика свідчить, що злоякісні новоутворення шкіри на сьогодні є найбільш поширеним видом онкології в Україні. І важливо, щоб людина, при виявленні у себе на тілі перших небезпечних ознак, якомога раніше звернулася за консультацією до фахівця. Якщо ви в групі ризику, то порадьтеся зі своїм сімейним лікарем про частоту профілактичного скринінгу. Скринінг - одна із форм раннього виявлення злоякісних пухлин при профілактичному обстеженні. Для найпершої діагностики меланоми лікарі проводять дерматоскопію - огляд за допомогою простої лупи або дерматоскопа (епілюмінісцентного мікроскопа), який робить прозорим поверхневий шар шкіри-епідермісу.
Ризики виникнення меланоми шкіри:
-    підвищений вплив сонячного опромінення.
-    пігментні невуси (родимки). Більше 70% пігментних меланом шкіри виникають на тлі існуючих пігментних невусів; у людей із множинними невеликими пігментними невусами, що виступають над шкірою (екзофітні) ризик підвищений.
-    травматизація пігментного невусу може спричиняти розвиток меланоми шкіри у 40% випадків.
-    фізичні та хімічні ризики - ультрафіолетове та іонізуюче випромінювання, опіки, травми, професійні шкідливі фактори.
-    спадкова схильність; сімейні випадки меланоми шкіри складають близько 10%.
Провілактика виникнення меланоми:
-    уникайте сонячних опіків шкіри - застосовуйте захисні креми (SPF не менше 15);
-    уникайте контакту шкіри в ділянці родимок із хімічними подразниками;
-    у сонячну погоду одягайте просторий легкий одяг, який прикриватиме оголені частини тіла. Не забудьте про капелюха або панаму (особливо чоловіки, які мають частковий волосяний покрив на голові чи взагалі не мають його, адже саме там часто виникають меланоми в чоловіків);
-    відмовтесь від штучної засмаги.
-    уникайте травмування родимок.
-    регулярно оглядайте свою шкіру та шкіру ваших близьких.
Для самодіагностики використовують шкалу “ABCDE” (stands for asymmetry, border, color, diameter and evolving) або “АКОРД”.
A - асиметрія: зверніть увагу за форму родимки, якщо умовна вісь ділить її на нерівні несиметричні частини, це привід звернутися до лікаря.
К - край: якщо родимка має нечіткі розмиті границі, то це може бути ознакою меланоми. Також занепокоєння мають викликати будь-які зазубрини чи нерівності.
О - окрас: родимка повністю чи частково змінила забарвлення - вам до лікаря. Терміново. Р- розмір: ви бачите, що родимка почала рости вшир або вгору, або у вас є родимка понад 6 мм в діаметрі.
Д - динаміка: будь-які зміни в структурі шкіряного покриву родимки мають бути для вас сигналом йти до лікаря. Це може бути сухість, поява кірочок, кровоточивість чи випадіння волосся з невуса тощо.
Найцінніше у людини - це життя, найцінніше у житті - здоров'я!