Гендерна дискримінація
Відділ соціального захисту населення Солонянської селищної ради з метою підвищення рівня поінформованості мешканців громади з питань дискримінації за ознакою статі, адже важливо знати як може проявлятися дискримінація, щоб бути в змозі оцінити, чи сталася вона щодо вас чи до інших осіб, роз’яснює.
Дискримінація за ознакою статі - ситуація, за якої людина за ознакою статі зазнає обмежень у користуванні правами або привілеями, а також менш прихильного ставлення, ніж до людей іншої статі. Найчастіше із проявами гендерної дискримінації стикаються дівчата і жінки, зокрема із проявами сексизму.
Дискримінація буває прямою і непрямою.
Пряма дискримінація - це очевидне та відкрите нерівне ставлення до людини через її стать. Наприклад: чоловіку не дозволяють брати відпустку по догляду за дитиною, вважаючи, що це "жіночий обов’язок”, не брати в колектив жінку/чоловіка, платити менше представникам певної статі на аналогічних посадах тощо.
Непряма дискримінація - ситуація, за якої при формально нейтральних нормах, критеріях оцінки, правилах тощо для людини за її статевою ознакою виникають менш сприятливі умови або становище порівняно з представниками іншої статі. Крім випадків, коли їх реалізація чи застосування має правомірну, об’єктивно обґрунтовану мету, способи досягнення якої є належними та необхідними. Наприклад: критерій фізичних параметрів; дрес-код або імідж для певної професії тощо.
Не вважається дискримінацією за ознакою статі:
- спеціальний захист жінок під час вагітності, пологів та грудного вигодовування дитини (випадки, коли жінки потребують більшої підтримки);
- обов’язкова строкова військова служба для чоловіків, передбачена законом;
- особливі вимоги щодо охорони праці жінок і чоловіків, пов’язані з охороною їх репродуктивного здоров’я;
- позитивні дії, спрямованих на створення додаткових можливостей, усунення юридичної чи іншої нерівності у можливостях реалізації прав і свобод. жінок і чоловіків.
За порушення законодавства про запобігання та протидію дискримінації передбачена цивільна, адміністративна та кримінальна відповідальності. При будь-яких проявах дискримінації НЕ МОВЧІТЬ, обов’язково звертайтеся по допомогу до:
- Поліції 102
- Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації: 0 800 500 335 (зі стаціонарних) або 116 123 (з мобільних). Лінія працює цілодобово, дзвінки безкоштовні, анонімні, конфіденційні.
Зателефонувавши на будь-який з цих номерів, можна отримати психосоціальну і юридичну підтримку та консультацію щодо подальших дій.