Фото без опису

Станом на теперішній час епізоотична ситуація у світі, щодо грипу птахів нестабільна. Необхідно пам’ятати, що Дніпропетровська область розташована на перетині декількох шляхів міграції перелітних птахів, тому постійно існує ризик занесення збудника грипу птиці дикими перелітними птахами з неблагополучних територій. Захворювання пташиним грипом здійснює значний негативний вплив на здоров’я тварин, людей , економіку країни в цілому.

Нагадаємо, грип птиці – гостре високозаразне вірусне захворювання, яке характеризується пригніченням, ураженням респіраторних органів і шлунково-кишкового тракту. Джерелом інфекції є хвора і перехворіла птиця, а також водоплавна птиця без клінічних ознак захворювання. Дикі качки, крячки, лебеді, чайки та інші види перелітної птиці, чутливі до вірусу грипу птиці, є переносниками та природним резервуаром інфекції.

Факторами передачі збудника є інфікована обмінна тара, корми, інкубаційні яйця, тушки, пір'я. Механічними переносниками можуть бути обслуговуючий персонал (господарі), комахи, пухоїди, гризуни. Проте інфікування птиці відбувається в основному повітряно-крапельним шляхом. Вірус виділяється у навколишнє середовище зі слиною, носовим секретом і послідом. Вірусоносійство у птахів, які перехворіли, триває 2-3 місяці та більше.  Інкубаційний період триває 1-7 днів. У окремих випадках - від декількох годин до 7 діб і більше. 

Як розпізнати? 

Клінічні ознаки грипу птиці мінливі і залежать від вірусу, виду птиці, віку, статі, супутніх хвороб і навколишнього середовища.

Клінічні ознаки у курей різноманітні: від слабовиражених - до гострого перебігу, з високою смертністю без проявів будь-яких симптомів або з мінімальними ознаками депресії; відсутність апетиту, раптова загибель великої кількості птиці у стаді. Хвора птиця сидить або стоїть у напівкоматозному стані з опущеною головою. При цьому загибель птиці сягає 80-100%. Кури, інфіковані вірусом пташиного грипу, несуть яйця без шкаралупи і з часом припиняють яйцекладку. Хвороба супроводжується депресією, втратою чутливості, сльозотечею, набряками в ділянці голови і шиї, синюшністю слизових оболонок, гребінця та сережок, водянистим проносом, рідше - симптомами ураження органів дихання.
У бройлерів клінічні ознаки високопатогенного грипу менше виражені, ніж у інших видів і характеризуються пригніченням, сонливістю, відсутністю апетиту та підвищеною летальністю. Також спостерігаються набряки голови та шиї, ознаки ураження нервової системи, зокрема викривлення шиї та атаксія.

Клінічні ознаки грипу індиків залежать від патогенності збудника, віку птиці та інфікування збудниками інших хвороб. При зараженні високопатогенними штамами грипу відмічається раптова загибель птиці, знижується або припиняється яйцекладка, з'являються бронхіальні хрипи і крепітація в легенях, глухий, болючий кашель, синусити, набряки голови, депресія, діарея. Смертність досягає 80-90%.

У каченят, хворих на грип, спостерігаються слабкість, пригнічення, сльозотеча, часткова або повна відмова від корму, приступи судом, після яких каченята гинуть. Часто настають паралічі шиї, кінцівок, крил. Загибель каченят досягає 50%. Дорослі качки хворіють без видимих клінічних ознак.

У гусей, заражених вірусами пташиного грипу, спостерігаються відсутність апетиту, ознаки депресії, пронос, набряк очних пазух. У гусенят проявляються ознаки ураження нервової системи.

У фазанів, перепілок і цесарок хвороба може перебігати з ознаками ураження дихальної системи і шлунково-кишкового тракту.

При захворюванні молодняку страусів смертність може досягати 60%. Хвороба проявляється симптомами, які називаються південно-африканськими фермерами як "хвороба зеленої сечі". Страуси старше 14-місячного віку хворіють грипом відносно легко, при максимальній загибелі 10%, при цьому загибель провокується супутніми факторами, такими, як порушення умов утримання, стресами та ускладненнями вторинною бактеріальною мікрофлорою.

Для захворювання пташиним грипом характерний високій падіж поголів’я. Тому, з метою недопущення занесення вірусу грипу та поширення інфекції в районі, профілактики зараження людини вірусом грипу птиці, кожному суб’єкту господарювання , приватним особам що утримують птахів необхідно дотримуватися правил, а саме не допускати:

  • контакту свійських птахів з дикими і синантропними птахами;
  • птахів до відкритих водойм, де можливо знаходиться дика птиця (напування проводити на території пташника);
  • берігання на території господарства у відкритому виді корми, які приваблюють диких птахів та гризунів, негайно прибирати будь-яке висипання кормів;
  • несвоєчасне прибирання господарчого двору, приміщень де утримується птиця від сміття і продуктів життєдіяльності;
  • невідповідну утилізацію посліду, підстилки  та загиблої свійської птиці;
  • придбання молодняку птиці , інкубаційних яєць з неблагополучних господарств,
  • придбання живої птиці на ринках в місцях несанкціонованної торгівлі без відповідних ветеринарних документів
  • поповнення основного стада новозаведеною птицею без попереднього карантинування (ізоляції);

Для профілактики зараження вірусом пташиного грипу людей, необхідно дотримуватися правил особистої гігієни при догляді за птицею , мити руки з милом, вдягати змінний одяг та взуття, патрати в рукавичках і т.п. Своєчасно  проводити поточну дезінфекцію обладнання, пташників, одягу та взуття

При виявлені загиблої дикої перелітної птиці, аномальної поведінки свійських птахів або випадках раптового масового падіжу необхідно негайно звернутися до Солонянської дільниці ветеринарної медицини, Дніпровського районного управляння ГУ Держпродспоживслужби – за адресою: смт Солоне, вул. Тереньєва, 7;електронна пошта 21@dp.dpss.gov.ua для виявлення причин захворювання і недопущення епізоотії.

 

Дніпровське районне управління

ГУ Держпродспоживслужби в

Дніпропетровській області.