Ментальне здоров’я людини
Ментальне здоров’я – це коли людина може ефективно долати стресові ситуації, продуктивно та плідно працювати, робити внесок в громадське життя, а також розуміти власний емоційний стан та керувати ним, усвідомлювати інших та розвивати стосунки з ними, бути відкритим к навчанню та розвитку.
Психічне здоров’я – стан добробуту, в якому людина втілює власні здібності, сприйняту самоефективність, автономію, компетенцію, залежність між поколіннями та самореалізацію інтелектуального та емоційного потенціалу, тощо.
Добробут особистості охоплює реалізацію її здібностей, подоланням нормальних життєвих напружень, можливостями протистояти звичайним життєвим стресам, продуктивно працювати і робити внесок в свою громаду.
В світі з кожних 8 осіб одна людина має психічні розлади. Також слід відокремити такі статистичні факти у сфері психічного здоров,я:
970 мільйонів людей у світі страждає на психічні розлади, з них 31% -це тривожні розлади, 28% - депресивні розлади, 11,1% - порушення розвитку, 4,1% - біполярний розлад, 4,1% - поведінкові розлади, 2,9% - розлади аутистичного спектру, 2,5 – шизофренія, 1,4 – розлади харчової поведінки.
- 1 з 5 осіб, яких торкнулася війна, мають проблеми пов’язані з психічним здоров’ям;
- Послуги, пов’язані з психічним здоров’ям, отримує не більше 30% від усіх, хто потребує;
- Депресія, є другою причиною в світі, що вносить внесок у інвалідність та погіршення якості життя;
- Поширеність психічних розладів (передусім депресій та тривожних розладів) зростає разом з старішенням населення;
- Самогубство –друга по поширеності причина смерті серед осіб віком 15-29 років. 1 смерть з 100 – пов’язана з самогубством;
- Особи з психічними розладами помирають раніше на 10-20 років.
Статистичні факти у сфері психічного здоров,я по Україні:
- Понад 90% українців мають хоча б один із симптомів тривожних розладів, а понад 50% - перебувають в зоні ризику розвитку труднощів, пов’язаних з психічним здоров’ям.
- 40-50% громадян, за оцінками спеціалістів, потребуватимуть психологічної допомоги та психосоціальної підтримки різного ступеня інтенсивності.
- Рівень споживання антидепресантів у 2022 році сягнув піку, а на безрецептурні заспокійливі засоби українці щомісяця витрачають близько 300 млн. грн.
- 31% українців не вважають свої ментальні проблеми вагомими і важливими для інших, особливо в умовах війни – наразі це основний бар’єр до звернення за психологічною допомогою.
- 66% респондентів не знають, куди вони могли б звернутися по допомогу в разі необхідності.
- 3-5 млн пацієнтів додатково: кількість психічних розладів (зокрема середніх і тяжких) та потреб в охороні психічного здоров’я зросла на 70%.
Фактори ризику щодо розвитку психічних розладів:
- Генетичні фактори
- Низький рівень освіти
- Вживання алкоголю та наркотиків
- Не здоровий режим харчування
- Ожиріння та інші метаболічні ризики
- Хронічні захворювання
- Зниження вітаміну D
- Не задоволення власним тілом
- Порушення сну
- Соціальне насильство на жорстокість
- Емоційне, фізичне насильство та зневага
- Вживання ПАР матір’ю під час вагітності
- Цькування, булінг
- Насильство з боку інтимного партнера
- Статус військового ветерана
- Раптова втрата близької людини
- Напружена робота/Втрата роботи та безробіття
- Приналежність до етнічних меншин
- Кліматична криза, забруднення навколишнього середовища
- Погана якість інфраструктури
- Незадовільний доступ до послуг
- Несправедливість, дискримінація і соціальне відчуження
- Соціальна, економічна та гендерна нерівність
- Війна та ВПО
- Ускладнення стану здоров’я
Фактори захисту щодо розвитку психічних захворювань:
- Генетичні фактори
- Соціальні і емоційні навички
- Самооцінка
- Хороше фізичне здоров’я
- Фізична активність
- Повноцінне перинатальне харчування
- Хороше виховання
- Відчуття фізичної безпеки
- Позитивні соціальні зв’язки та соціальна підтримка
- «Зелений простір»
- Економічне забезпечення
- Достатня якість інфраструктури
- Безперешкодний доступ до послуг
- Якість навколишнього середовища
- Соціальна інтеграція
- Дохід та соціальний захист
- Соціальна та гендерна рівність
Для допомоги українцям створена Всеукраїнська програма ментального здоров’я «Ти як?», яка має на меті допомогти кожному знайти джерело сили. Джерело внутрішнє, в собі, на рівні усвідомлення й визнання власного психічного стану та хоча б приблизної оцінки ступеня його кризовості. Піклування про ментальне здоров'я має стати звичною відповідальністю кожного. Створення системи сервісів і послуг зможуть різними засобами та дієвими механізмами підтримати людину, коли вона не справляється самостійно.
В межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», ініційованої першою леді України Оленою Зеленською старувала комунікаційна кампанія. Мета кампанії – сприяти формуванню в суспільстві культури піклування про ментальне здоров'я, дати розуміння та показати інструменти, які допоможуть українцям дбати про свій внутрішній стан.
За даними соціологічних досліджень, понад 90% українців мали хоча б один із симптомів тривожного розладу, а 57% перебувають у зоні ризику розвитку ментальних порушень. Українці не мають звички звертатися до фахівця: 31% громадян не вважають свої проблеми достатніми для цього. Зараз це основний бар’єр на шляху звернення по психологічну допомогу.
Так само, як здатність до адаптування, функціонування й навіть певного розвитку під час війни, перспективи повоєнного відновлення України значною мірою залежать від рівня емоційної солідарності громадян та культури піклування про ментальне здоров’я. Психологічні проблеми наростають непомітно, впливають на всі сфери життя та знижують здатність протистояти викликам.
У межах кампанії створено спеціальну сторінку: http://howareu.com, де запропоновані контакти, посилання, поради, продукти, техніки та методики, які допоможуть піклуватися про ментальне здоров'я – своє та людей поруч.
В Аптечці швидкої психологічної допомоги, яка створена цій сторінці, зібрані вправи для заспокоєння та поради для стійкості. Вона буде корисною всім, хто рідко чи часто відчуває емоційне спустошення, втому, напругу в тілі, паніку, злість, сум. А також тим, хто хоче підтримати своїх близьких. Аптечка зроблена в pdf-форматі, тому її легко завантажити на смартфон чи комп’ютер, тримати під рукою та використовувати за необхідності.