Що робити в разі аварії на Запорізькій АЕС
У Запорізькій області, в степовій зоні, на південному березі Каховського водосховища поруч з містом Енергодар розташована Запорізька атомна електростанція відокремленого підрозділу «Запорізька атомна електростанція» ДП НАЕК «Енергоатом». Складається з шести атомних енергоблоків потужністю по 1 млн кВт (1 ГВт) кожний. Загальна генеруюча потужність Запорізької атомної електростанції 6000 МВт (6 ГВт).
Відповідно до вимог Порядку проведення евакуації у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 30.10.2013 № 841, у випадку загрози виникнення або виникнення аварії на атомних електростанціях потужністю більш як 4 ГВт проводиться обов’язкова (п. 3) загальна (п. 4) евакуація населення із зон радіоактивного забруднення навколо таких атомних електростанцій у радіусі 50 кілометрів (п. 35).
До 50-кілометрової зони відчуження входять такі населені пункти Запорізької області: Кам'янка-Дніпровська, Кушугум, Малокатеринівка, Балабине, Балки, Василівка, Велика та Мала Білозерки, Дніпрорудне, Михайлівка. А також населені пункти Дніпропетровської області – Нікополь, Марганець, Покровське, Червоногригорівка, Грушівка, Томаківка, Покров.
Найголовніше потрібно - дослухатися до офіційних повідомлень,залишатися у приміщенні або терміново у нього зайти, якщо ви перебуваєте на вулиці. Це найбезпечніша дія, яку обов’язково варто виконати".
По-перше, перебувати в укритті. Це може бути підвал або інше приміщення. Радіоактивний матеріал осідає на зовнішній стороні будівель, тому найкраще триматися якомога далі від стін і даху будівлі. Варто також тримати поруч домашніх тварин і не дозволяти їм гуляти на вулиці. Якщо можливо, слід залишатися в кімнаті без вікон і зовнішніх дверей, зачинити вікна та двері, ущільнити отвори підручними засобами (скотч, змочена водою тканина тощо) та вимикнути системи вентиляції (кондиціонери або обігрівачі) у будинку. Залишатися в укритті слід, допоки офіційна влада не надала інших вказівок.
По-друге, потрібно стежити за офіційними джерелами інформації: це повідомлення від рятувальників (ДСНС), поліції, органів місцевої влади. "Увімкніть телебачення, радіо, стежте за офіційними каналами інформації. До прикладу, підпишіться на такі канали в Telegram або Facebook. Якщо місцева влада та надзвичайники дають вказівки – виконуйте їх обов’язково".
По-третє, необхідно знезаразити себе. "Зніміть верхній шар одягу. Так ви позбудетеся до 90% радіоактивного матеріалу. Робіть це обережно, аби не розтрусити радіоактивний пил. Помістіть одяг у пластиковий пакет або герметичний контейнер, тримайте його далі від людей і домашніх тварин".
Також рекомендують помитися, якщо є така можливість: "Прийміть душ з милом, голову помийте шампунем. Не використовуйте кондиціонери для волосся, оскільки вони можуть закріпити на ньому радіоактивний матеріал. Не тріть і не подряпайте шкіру, аби радіоактивний матеріал не потрапив у відкриті рани. Якщо можливості прийняти душ немає, вимийте з милом під проточною водою руки, обличчя та відкриті частини тіла. Якщо доступу до води немає, скористайтеся вологими серветками, вологою тканиною. Зверніть особливу увагу на руки й обличчя, протріть повіки, вії, вуха".
Потрібно також вдягнути чистий одяг.
"Допоможіть вашим рідним і близьким виконати перераховані вище дії. За можливості робіть це в рукавичках і масці чи респіраторі".
Щодо безпеки води та харчових продуктів пакування захищає рідину всередині від радіоактивних речовин. Тож лише вода в пляшках вважатиметься безпечною (не забрудненою), поки рятувальники чи влада не повідомлять про безпеку водопровідної води.
Кип’ятіння водопровідної води не позбавляє її радіоактивних речовин. Тож мати запас води необхідно у пляшках чи інших герметичних контейнерах. Напої у холодильнику теж безпечні для вживання. Вода в інших ємностях у будинку, таких як унітаз або водонагрівач, не буде містити радіоактивних речовин. Водопровідну або колодязну воду можна використовувати для миття себе, а також пакувань з їжею і водою.
Навіть якщо водопровідна вода забруднена, її все одно можна використовувати для знезараження. Будь-який радіоактивний матеріал, який потрапляє в поверхневі або підземні води, буде розбавлятися водою до дуже низького рівня і буде безпечним для миття шкіри, волосся та одягу.
За аналогією із водою, харчові продукти є безпечними, якщо зберігались у герметичних контейнерах (консерви, банки, пляшки, коробки тощо). Також безпечною є їжа з холодильника та морозильної камери.
Перед відкриттям рекомендується протерти харчові контейнери вологою тканиною або чистим рушником. Те саме слід зробити із кухонним приладдям перед використанням. Використану тканину чи рушник треба покласти у поліетиленовий пакет або герметичний контейнер і залишитиу місці, недоступному для людей і тварин.
Йодид калію слід приймати не раніше відповідного повідомлення від органів влади. Йодид калію – це сіль, схожа на кухонну. В аптеках він найчастіше продається у формі таблеток. Якщо його приймати вчасно й у визначеному дозуванні, йодид калію блокує поглинання радіоактивного йоду щитоподібною залозою.
"Він не захищає людей від радіації, а захищає тільки щитоподібну залозу від впливу радіоактивного йоду. Тобто захистити себе можливо лише за умови дотримання трьох основних правил – перебувати в укритті, стежити за офіційною інформацію та виконувати вказівки органів влади".
Йодид калію слід приймати лише, якщо є така вказівка від органів влади чи ДСНС. "Приймати йодид калію наперед без потреби – неприпустимо. Це може нашкодити вашому здоров’ю. Також важливо, що йодна профілактика здійснюється одноразово. Тобто вживання йоду зараз не має жодного сенсу".