Фото без описуПедикульоз — це захворювання, яке розвивається внаслідок паразитування на людині специфічних комах (вошей , латинська назва pediculosis). Воші – це специфічні паразити, які проводять усе своє життя на людині та харчуються її кров’ю. Розрізняють такі різновиди педикульозу, згідно з місцем паразитування вошей:

  • головний — паразитування вошей на волосистій частині голови переважно на скронях, потилиці, тімені, а також у вусах, бороді (паразит — головна воша);
  • лобковий (фтиріоз) — паразитування цих комах у жінок: в ділянці лобка, у чоловіків: в паховій зоні, на волосяній частині живота, грудей, на вусах, а у дітей: на віях, і бровах (паразит — лобкова воша);
  • платтяний — паразитування вошей в складках одягу, білизни (паразит — платтяна воша).

Воші паразитують на людині, відкладають яйця-гниди, які приклеюють до волосся. Самка відкладає щодня 3 – 7 яєць, за все життя — від 38 до 120 яєць. Тривалість життя дорослих особин — 27-30 днів. Найсприятливіша температура для її життя +30 – 32 С, при зниженні температури до +10-20С вона припиняє відкладати яйця. Якщо температура тіла людини піднімається вище +37С, то воші переповзають з хворої людини на здорову. Це дуже важливий факт, тому що платтяні і головні воші можуть переносити збудників епідемічного висипного тифу, епідемічний (або вошивий) поворотний тиф, волинську гарячку. В результаті укусів на шкірі шиї, спини, попереку, пахових ямок виникають конусоподібні папули (пухирі), шкіра грубішає, темнішає, стає сухою. Якщо вошивість у людини триває кілька місяців, то розвивається загальна реакція організму – підвищення температури тіла, м’язовий біль, особливо в ногах, пригнічений загальний стан та виснаження організму. Особливо страждають при вошивості діти. Вони стають дратівливими, погано сплять, у них знижується інтерес до навчання.

Педикульоз має такі прояви: свербіж шкіри в місці укусу воші; дрібні сірувато-блакитні плями на шкірі; наявність гнид у волоссі. Від моменту зараження до перших ознак хвороби може пройти кілька тижнів.


Шляхи передачі

Педикульоз можна дістати практично в будь-якому місці, де можливий тісний контакт однієї людини з іншою: в магазині, потязі чи іншому громадському транспорті і навіть у туалетах, лазнях, саунах, басейнах, спортивних роздягальнях. Думка, що педикульоз є «хворобою бідних», хибна, адже заразитися ним може кожен, незалежно від соціального статусу. Крім того, воші, хоч як дивно це звучить, навпаки люблять чисту шкіру. Більш того, воша може протягом 2 – 3 днів чекати нового господаря. Неможливо заразитися вошами від тварин, оскільки ці паразити видоспецифічні, тобто людські воші можуть жити тільки на людині.


Профілактика

Наявність педикульозу є загальною соціальною проблемою щодо здоров’я серед усіх вікових груп. Оскільки воші передаються від людини до людини, важливо дотримуватись правил гігієни, не користуватись спільною білизною, гребінцями, не спати на одній подушці тощо. Щоб не трапилась така біда з вами, необхідно після поїздок чи якихось сумнівних контактів, в першу чергу, оглянути свої речі, чи немає на них вошей. Особливу увагу зверніть на складки та шви білизни, де платтяні воші відкладають свої яйця. Бажано в цих випадках пройти самостійно додаткову домашню санітарно-гігієнічну обробку, тобто терміново помитися, змінити одяг і прокип’ятити його та пропрасувати речі гарячою праскою.

До основних заходів профілактики педикульозу відносяться:

  • суворе дотримання санітарно-гігієнічного та протиепідемічного режиму у дитячих закладах, гуртожитках, готелях, перукарнях, лікарнях, під час мандрівок та активного відпочинку, тощо.
  • В приміщеннях регулярно проводити прибирання, постільну білизну потрібно міняти не рідше одного разу на тиждень з подальшим її кип’ятінням і прасуванням.
  • В перукарнях недопустиме повторне користування накидками, простирадлами, гребінцем, машинкою для стриження волосся без належної обробки.
  • суворе дотримання особистої гігієни у побуті: регулярне миття тіла з одночасною зміною натільної та постільної білизни (не рідше 1 раз на тиждень), регулярний догляд за волоссям (щоденне розчісування, при потребі – стриження), систематичне чищення та догляд за верхнім одягом.

У дітей волосся потрібно оглядати щодня, звертаючи увагу на скроні, тім’я, потилицю. У дітей більш старшого віку волосся треба оглядати щотижня, особливої уваги потребує світле волосся.


Що слід робити в першу чергу при виявленні педикульозу?

Якщо випадок педикульозу виявлено, наприклад, у організованому колективі, то необхідно оглянути всіх дітей і членів сім’ї того, у кого знайдено воші. Після цього слід провести санітарну обробку не тільки враженої особи, а й тих, хто з нею контактує..

При вичісуванні або обстриганні волосся. плечі, спину, груди враженого потрібно щільно закрити простирадлом чи клейонкою. Острижене волосся, вичіски збирають на папір, який потім спалюють.Через тиждень необхідно знову оглянути враженого (якщо залишилися гніди, з них вийдуть воші) і при необхідності провести повторну обробку.

При виявленні вошей необхідно вдатися до обробки хімічними препаратами. Засоби для лікування педикульозу – педикулоциди – продаються в аптечній мережі в різних формах випуску (шампуні, спреї, лосьйони). Головне під час вибору препарату – дуже ретельно дотримуватися рекомендацій щодо його використання, зважаючи на вік та особливості організму.  Слід пам’ятати, що дітей до 5 років, вагітних жінок – годувальниць, осіб з шкірними захворюваннями, ранами на голові обробляють лише механічним шляхом.

Боротьба з платтяними вошами відбувається при обробці одягу в спеціальних дезкамерах, в домашніх умовах – прогладжуючи одяг 5 разів гарячою праскою. Прання білизни в пральних машинах при температурі води 40С не вбиває вошей. Тому її необхідно кип’ятити не менше 15 хвилин.

Позбавитись педикульозу можна тільки при одночасній обробці всіх уражених навіть поодинокими вошами, білизни, одягу, постелі та предметів обстановки.

У разі виявлення ознак наявності вошей необхідно негайно звернутись до лікаря у лікувально-профілактичний заклад за місцем проживання для проведення протипедикульозних та профілактичних заходів.

Пам’ятайте!  Воші – розповсюджувачі небезпечних інфекційних захворювань.

Суворе виконання правил особистої гігієни дозволить запобігти виникненню педикульозу.

 

Дніпровське районне управління

Головного управління

Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області