Україна як суверенна держава рухається шляхом реформ. Безпосередньо дотична до того, щоб громадяни відчули зміни на собі, реформа, яка відбулася з прийняттям Закону «Про пробацію». На відміну від судової реформи, про неї говорять значно менше. Але ж саме працівники пробації наразі забезпечують повернення людини, яка вчинила правопорушення, до суспільства.

Пробація — це система заходів кримінально-правового реагування, які альтернативні покаранню у вигляді позбавлення або обмеження волі. Для України це відносно нова система, адже Закон «Про пробацію» був ухвалений в 2015 році. Втім, робота над питанням впровадження пробації в Україні розпочалася ще з 2002 році, коли було перше розпорядження Кабінету міністрів і доручення Державному департаменту з питань виконання покарань вивчити над підставі шведського досвіду можливість впровадження в Україні системи санкцій, альтернативних позбавленню волі.

Врпровадження пробації в Україні має ряд переваг. По-перше, пробація окрім покарання, альтернативного позбавленню волі, передбачає насамперед виправлення особистості засудженого.

По-друге, головною метою пробації є безпека суспільства. Пробація не означає можливість правопорушнику уникнути покарання. Це просто більш перспективна і логічна схема виконання цього покарання, поєднана з допомогою, підтримкою, мотивацією до змін без вилучення людини із суспільства.

Важливо, що в результаті пробації до суспільства повертається повноцінна людина, яка не порушує законодавство, працює, сплачує податки, створює сім’ю. Крім того, ця система більш економна порівняно з витратами на забезпечення тюремного ув’язнення.

Тобто з усіх сторін — як з економічної, так і з соціальної система пробації більш прогресивна. Але за умови, що вона працює на повну силу та використовує всі останні досягнення.

Система існуючих нині альтернативних покарань в Україні закріплена Кримінальним кодексом 2001 року. Тоді у кримінальний закон були внесені покарання у вигляді громадських робіт, виправних робіт, позбавлення права займати певні посади або займатися певною діяльністю, а також найбільш розповсюджений захід кримінально-правового реагування — звільнення від відбування покарання з випробувальним строком.

Прийнятий у 2015 році. Закон «Про пробацію» створив систему заходів, спрямованих на реабілітацію людини, в т. ч. виконання покарання, призначеного судом. Також ним було передбачено забезпечення суду інформацією про обвинуваченого на етапі судового розгляду. Таким чином, пробація починає займатися правопорушником ще на етапі, коли прокурор передає в суд обвинувальний акт, і починається судовий розгляд. Саме на цьому етапі підключається пробація, яка забезпечує підготовку досудової доповіді.

Строк застосування пробації — це строк, на який судом застосоване покарання, альтернативне позбавленню волі.

Наша комунікативна стратегія передбачає, що ми будемо намагатися показувати суспільству позитивні історії, коли наші існуючі чи колишні клієнти розповідають, яким чином потрапляння у пробацію, застосування покарання без позбавлення волі допомогло їм змінити своє життя.

Солонянський районний відділ

Філії Державної установи «Центр пробації»

у Дніпропетровській області

Контактні дані: