Фото без опису В Україні місцем проживання фізичної особи називають будинок, квартиру, спеціалізовану установу, військову частину або соціальний заклад, в якому людина зареєстрована. Після ліквідації інституту прописки реєстрація місця проживання отримала повідомний характер.

1. Місцем проживання визнається місце, де громадянин постійно або переважно проживає.

2. Місцем проживання неповнолітніх, які не досягли чотирнадцяти років, або громадян, які перебувають під опікою, визнається місце проживання їх законних представників – батьків, усиновителів чи опікунів.

Але фактично людина, не маючи відповідного штампа в паспорті, стикається з труднощами під час реалізації своїх прав. Без відмітки про реєстрацію місця проживання іноді проблематично влаштуватися на роботу, відкрити рахунок в банку, скористатися послугами поліклініки тощо. Тому навіть після проведення ряду антирадянських реформ жителям України важливо зареєструвати місце проживання, інакше доведеться зустрічатися з перешкодами під час отримання соціальних благ і послуг.

Чим реєстрація місця проживання відрізняється від прописки

Раніше діюча прописка носила дозвільний характер. У зв'язку з цим громадянам доводилося отримувати схвалення з боку державних органів на реєстрацію за конкретною адресою. В такому випадку враховувалися санітарні норми, в тому числі розміри житлової площі, на якій прописується людина.

Обмеження не діяли лише стосовно власника квартири і його найближчих родичів. Таку тенденцію можна назвати прямим порушенням прав людини, адже вільний громадянин не міг зареєструватися там, де бажає, поки йому не дозволить держава.

Ліквідація інституту прописки і перехід до повідомної системи змінили порядок. Державні органи більше не можуть обмежувати людину в вільному виборі місця проживання. А будь-які санітарні норми і розміри житлової площі, на якій може бути зареєстрована певна кількість людей, ліквідовані. З 2016 року обов'язки щодо проведення процедури реєстрації місця проживання передані органам місцевого самоврядування, звернутися в які можна за допомогою Центру надання адмінпослуг (ЦНАП).

Реєстрація в квартирі: чого остерігатися власнику

Таким чином, в квартирі може бути зареєстровано скільки завгодно мешканців. Це практично не впливає на права власника, але в певних ситуаціях може спричинити труднощі.

Реєстрація в приватизованій квартирі

Реєстрація місця проживання не має відношення до майнових прав на нерухомість. Тому для власника, який вирішив прописати орендаря або родича в своїй квартирі, жодного ризику щодо прав власності немає. Крім того, він може зняти з реєстрації мешканця навіть без його згоди. Але під виняток потрапляють неповнолітні особи.

Якщо після виселення батьки неповнолітньої дитини відмовляться знімати її з обліку або не мають на це можливості, питанням займуться органи опіки та піклування (ООП). Згідно з законом місце проживання дитини визначається там, де живуть її батьки або опікуни. Тому неповнолітню особу перереєструють за відповідною адресою або займуться її оформленням до спецзакладу. У будь-якому випадку питання вирішиться на вашу користь, але доведеться витратити на це трохи часу, звернувшись в ООП.

Реєстрація в неприватизованій квартирі

Інша справа, якщо ви дозволите зареєструвати людини в неприватизованій квартирі. В такому випадку вона нарівні з вами отримає право на приватизацію цього житла.

Жоден з вас не зможе приватизувати житлоплощу без участі або офіційної відмови іншої сторони. Тому, проживаючи в комунальній квартирі, подумайте, чи варто ризикувати, реєструючи тут сторонню людину, навіть якщо це ваш родич.

Вільний вибір місця проживання: чи є обмеження

Жителі України можуть реєструвати місце проживання за власним бажанням без жодних обмежень, що стосуються санітарних норм або розміру житлової площі. Але в деяких випадках в залежності від індивідуальних обставин право вільного вибору може обмежуватися.

Для кого і в яких випадках діють обмеження

Згідно з 13 статтею закону «Про свободу переміщення і вільний вибір місця проживання» обмеження щодо реалізації права вільного вибору діють для таких категорій громадян:

• дітей віком до 14 років (за них рішення приймають батьки, опікуни або уповноважені органи);

• ув’язнених осіб або тих, що мають запобіжні заходи, пов'язані з позбавленням або обмеженням волі (місце проживання встановлюється уповноваженими органами);

• психічно хворих людей і тих, хто має певні інфекційні захворювання (в разі, якщо вони підлягають примусовій госпіталізації);

• іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні незаконно (реєстрація місця проживання неможлива за законом).

Іншим фізичним особам держоргани не мають права відмовляти в реєстрації місця проживання. Проведення процедури також неможливе в разі подачі неповного пакету паперів. Згідно з правилами в органи реєстрації необхідно надати:

• письмову заяву;

• документ для внесення даних про реєстрацію;

• квитанцію про сплачений адміністративний збір;

• документ, що підтверджує право проживати в квартирі, спеціалізованій установі або у військовій частині (договір купівлі-продажу, ордер, договір оренди, довідка про зарахування на облік до спецустанови, довідка про проходження військової служби тощо);

• військовий квиток;

• згоду власника квартири (якщо реєструєтеся на чужій житловій площі без договору оренди);

• згоду батьків (при реєстрації дитини, віком до 14 років).

Представники держорганів, в тому числі ЦНАП, не можуть вимагати від вас будь-які інші документи для проведення процедури.

В якій місцевості обмежені права на вибір місця проживання

Тією ж 13 статтею закону №1382-15 встановлено, що вільний вибір місця проживання обмежений в наступних адміністративно-територіальних одиницях:

• окупованих територіях;

• території з військовим або надзвичайним станом;

• містах і селах, розташованих в прикордонній смузі;

• об'єктах військового призначення;

• місцевості з особливим статусом в зв'язку з інфекціями, епідеміями і подібними небезпечними подіями.

На цих територіях реєстрація місця проживання не проводиться з причини відсутності технічної можливості зробити це або через особливий статус місцевості.